8 książek na lato – co czytać na urlopie.

Chcecie zabrać na urlop ciekawa, mądrą i wspierająca w rozwoju osobistym książkę? Poniżej prezentujemy Wam książki, które polecamy. Do zabrania nad morze i w góry.

Urlop to dobry moment na nadrobienie zaległości w czytaniu, a także relaks z mądrą literaturą. Poznaj nasze propozycje książek, które warto zabrać na wakacje lub dłuższy  weekend!

Raphaelle Giordano „Twoje drugie życie zaczyna się kiedy zrozumiesz że życie masz tylko jedno”

Fantastyczna książka dla tych, którzy nie wiedzą od czego zacząć zmianę w swoim życiu, utkwili w martwym punkcie, nie bardzo wiedzą co dalej. Powieść psychologiczna z ćwiczeniami i wskazówkami jak rozpocząć podróż z własnym rozwojem osobistym podana w lekki, przyjemny, ale i czasami zmuszający do refleksji sposób.

Krzysztof Mroziewicz „Mity Indyjskie”

Mityczny labirynt to ciekawa wycieczka i intelektualna przygoda, ukazująca świat hinduskich bogów w kontekście innych mitologii.Tysiące bogów i bogiń o różnych imionach, postaciach i funkcjach, wykluczające się początki świata czy przenikanie się strefy boskiej i ludzkiej to chaos trudny do ogarnięcia nawet dla badaczy hinduizmu. Dlatego napisanie popularnego przewodnika po tym mitologicznym labiryncie wydaje się karkołomnym zadaniem. Mroziewicz sprawia, że błądzenie po nim zamienia się w ciekawą wycieczkę, intelektualną przygodę, ukazującą świat hinduskich bogów w kontekście innych mitologii czy poprzez doszukiwanie się w zjawiskach religijno-filozoficznych zasad fizyki.

   Susan Stiffelman „Uważne rodzicielstwo”

Susan Stiffelman napisała jedną z najlepszych książek o wychowywaniu dzieci. „Uważne rodzicielstwo” to pozycja bardzo potrzebna w czasach, w których dominuje tzw. „pokolenie ofiar” czyli młodych ludzi wychowanych w poczuciu, iż rodzic wszystko za nie załatwi. Za ich unikanie odpowiedzialności za własne życie jesteśmy odpowiedzialni my – rodzice, którzy w dobrej wierze ustępowaliśmy dzieciom zamiast być w roli, którą Stiffelman nazywa kapitanem  statku.

Przeczytaj naszą recenzję 

                          

Thich Nhat Hanh „Sztuka komunikacji według Mistrza Zen”

„Sztuka komunikacji według Mistrza ZEN” Thich Nhat Hanha powinna być lekturą obowiązkową, dyskutowaną i przerabianą w ćwiczeniach na poziomie gimnazjum, a najpóźniej liceum. To właśnie brak uczenia nas komunikacji jako umiejętności uważnego słuchania i uważnego mówienia doprowadza do milionów konfliktów poczynając od tych domowych, a kończąc na  światowej polityce. Nie umiemy słuchać, nie umiemy szanować rozmówcy , nie potrafimy też mówić o sobie z poziomu prawdy i prawdziwych potrzeb. A czym jest rozmowa? Czym jest komunikacja? Według Mistrza Zen- byciem „tu i teraz” dla osoby, która siedzi naprzeciwko.

Przeczytaj naszą recenzję 

Robert Seethaler Całe życie”

Na wakacje proponujemy książkę austriackiego pisarza Roberta Seethaler  „Całe życie”, która w  bardzo syntetyczny sposób na 200 stronach  opowiada kompletną historię jednego życia na tle dzielących się wydarzeń historycznych XX w. w Europie.

Opisane życia niesie bardzo ważne przesłanie, że jedyną stałą wartością w naszej egzystencji jest zmiana. Lektura tej książki pozwala spojrzeć na nasze życie z dystansu do czego także może się przyczynić wakacyjna pora.

Philip Zimbardo, John Boyd Paradoks czasu”

„Paradoks Czasu” Philipa Zimbardo i Johna Boyda – dwóch amerykańskich psychologów, którzy udowadniają, że sposób w jaki postrzegamy czas determinuje nie tylko nasze życie ale także  wpływa na podejmowanie decyzji przez polityków i wpływa na pomyślność poszczególnych narodów.  Jak piszą autorzy : „Twój czas jest cenny. Podróż przez swój czas odbywasz tylko jeden raz, jest więc niezwykle istotne, byś wykorzystał ją możliwie jak najlepiej

 

 

 

 

 

Mindfulness. Droga do kreatywności – czyli jak się odkorkować?Danny Penman, Mindfulness. Droga do kreatywności, Wyd. Samo Sedno

Nie ma takiej dziedziny życia w której kreatywność byłaby zbędna.  Pomaga nam ona z satysfakcją realizować różne społeczne role  –  zarówno te prywatne jak i zawodowe.  Zdolność tworzenia rozwiązań i wprowadzania ich w życie, to kompetencje, które zawsze możemy w sobie rozwijać, a z książką Dannego Penman’a jest to dużo prostsze. Pamiętajmy, że wakacyjny odpoczynek może sprzyjać praktykowaniu medytacji, które zostały dołączone do książki w postaci nagrań mp3. A więc polecamy przyjemne z pożytecznym!

Przeczytaj naszą recenzję 

                          

Susan Kaiser Greenland, Zabawa w uważność. 60 oryginalnych gier i zabaw. Mindfulness i medytacja dla dzieci, młodzieży i ich rodzinWydawnictwo Galaktyka, 2017

Wspólny wakacyjny wyjazd to doskonała okazja do tego, by z jednej strony beztrosko, z drugiej zaś z pełnym zaangażowaniem spędzić czas ze swoją rodziną, a przede wszystkim z dziećmi. Wspaniałą inspiracją do wspólnych zabaw, które rozwijają wszystkich, którzy biorą w nich udział jest książka  Susan Kaiser Greenland. Opisane gry i ćwiczenia nie tylko pomogą rozwinąć uważność ale przede wszystkim staną się doskonałą okazją do bycia ze sobą. I tak ze wsparciem autorki możemy zacząć wprowadzać dobre rytuały w naszej rodzinie, zaczynając choćby od jednej zabawy w ciągu dnia, która została  opisana w polecanej przez nas książce.

Przeczytaj naszą recenzję