„Czuję więc myślę, myślę więc jestem” taka parafrazę słynnego powiedzenia Kartezjusza znajdziemy w książce o jelitach najbardziej fascynującym organie naszego ciała jak twierdzi autorka książki „Historia wewnętrzna” Giulia Enders.

Po przeczytaniu tej książki będziemy przekonani, że o naszym „ja” nie decyduje tylko mózg i serce, ale także nasz brzuch, w którym odbywa się istna feeria i fiesta  różnorodnych wydarzeń.

Jelita jako złożona maszyna

To właśnie w naszych jelitach, które można porównać do gigantycznego matrixa odbywa się rejestracja naszego życia wewnętrznego a następnie informację przekazywane są do na naszej podświadomości. Nerw błędny łączy jelita z mózgiem a obieg informacji odbywa się od początku naszego istnienia. Oba organy tworzą pierwsze emocje kształtujące nasz świat w niemowlęctwie i towarzyszą nam przez całe życie.

jelita : zarzadzaniestresem.pl

Nastroje radości, przygnębienia, niepewności, zadowolenia i smutku nie powstają wyłącznie w głowie, ale część z nich ma swoje swoje źródło w naszym brzuchu i uzależniane są od rodzajów naszych „lokatorów” czyli od flory bakteryjnej, która zamieszkuje nasze ciała. Jeśli człowieka i zamieszkujące nas organizmy przeliczyć na komórki to w 10 % jesteśmy człowiekiem a w 90 % to mikroorganizmy. Nie widzimy tego, bo nasze ludzkie komórki są o wiele większe od zamieszkujących w nas sublokatorów. Od momentu naszego przyjścia na świat w naszym brzuchu toczy się „gra o tron” bo mikroby, które dostają się do naszego organizmu toczą ze sobą wielkie batalie o to, aby w naszych jelitach zbudować własne mocarstwo. Mocarstwo, które w przyszłości zapewni nam odporność, poprawny metabolizm uchroni nas przed otyłością, alergiami, depresja i wielu innymi przypadłościami.

Od początku do końca

“Historia wewnętrzna” opisuje najnowsze badania i opowiada o najciekawszych hipotezach dotyczących funkcjonowania naszych jelit. Przedstawia także w bardzo obrazowy i zrozumiały sposób co się dzieje z pokarmem, który spożywamy codziennie od momentu włożenia sobie go do ust do momentu, kiedy przetrawiony i wykorzystany z energii opuszcza nasze ciało. Autorka prostym językiem przedstawia nam co nasza kupa mówi o nas samych i naszej kondycji nie tylko zdrowotnej, ale psychicznej. Dowiemy się także, że zdolność człowieka do wymiotów jest bardzo ważną funkcja, która pozwala nam przetrwać, gdy do naszego organizmy dostaną się niepożądane fragmenty jedzenia lub zaszczycimy nasz organizm zbyt dużą dawka alkoholu.

Inteligencja jelit

Nasz układ pokarmowy od początku do końca jest bardzo precyzyjną i inteligentną ‘’maszyną’’ dbającą, aby dostarczyć nam potrzebnej do życia energii i chroniąc nas przed negatywnymi skutkami naszych nie zawsze rozsądnych zachowań. Aby ją w pełni wykorzystać powinniśmy nie tylko przeczytać tę książkę, ale także wsłuchiwać się w sygnały, jakie nam nasz system trawienny przekazuje. Jeśli tak, będziemy postępować nasze życie stanie się bardziej pełne i przyjemne. Świadomość naszych wewnętrznych funkcji i tego jak możemy się przyczynić do ich lepszego wykorzystania pozwoli nam wpływać na to abyśmy się bardziej cieszyli się życiem.  Mała zmiana naszych nawyków żywieniowych potrafi zmienić całe nasze życie.

Książka ta wpisuje się w holistyczne postrzeganie świata. Dostarcza nam niezbędnych informacji, które jeśli wykorzystamy w naszym życiu przyczynią się do poprawy naszej egzystencji i naszego szczęścia.

Dodatkowym atutem książki, który pozwala nam lepiej zrozumieć funkcjonowanie naszego układu pokarmowego są ilustrację Jill Enders.  W bardzo dowcipny i prosty sposób pomagają czytelnikowi zrozumieć skomplikowane procesy.

Giulia Enders, Historia wewnętrzna. Jelita – najbardziej fascynujący organ naszego ciała, Wyd Feeria, 2015.