screen-2016-11-22-o-20-23-25

Zarządzanie Stresem to My! Poznaj Joannę Delbar i Annę Kolasińską. Poznaj naszą historię i dowiedz się jak potrafimy z Tobą współpracować.

 Joanna Delbar

Była noc… ok. 4:00 nad ranem. Nie spałam od dwóch godzin, układając w głowie kolejny scenariusz rozmowy z klientem, z którym następnego dnia miałam się spotkać. Za ścianą spał mój wówczas 13 letni syn, który właśnie wchodził w wiek dojrzewania i dostarczał różnych emocji. Parę kilometrów dalej spali moi rodzice pełni pretensji do mojego stylu życia i wychowywania dziecka.

Niemal co noc budziłam się o 2, 3 w nocy po zaledwie 3, 4 godzinach snu i „wałkowałam” scenariusze w głowie. Następnego dnia wstawałam do walki: silna, niezłomna, agresywna w biznesie, żadnych kompromisów, żadnych uśmiechów, żadnych słabości. Byłam wówczas szefem firmy nieźle radzącej sobie w mojej branży, zdobywałam klientów, nagrody, walczyłam z konkurencją, parłam do przodu.

Kilka dni wcześniej mój były pracownik przysłał mi mail. Niezbyt miły, ale trafiający w sedno mojego sposobu życia i pracowania. Słowa z tego maila krążyły w głowie, mimo że próbowałam je zbagatelizować. Wstałam, pamiętam, że zrobiłam herbatę i patrzyłam przez okno na wstający kolejny dzień. Była chyba wczesna jesień, jeszcze dość ciepło i świt był taki piękny.

Nie wiem co się wtedy tak naprawdę stało. Nie zdarzyło się nic, nie było pioruna, spadającej gwiazdy, nagłego blasku księżyca…. A mimo to poczułam jakby i piorun i gwiazda i księżyc przeszły nagle moje ciało. Nagły przebłysk kompletnie innej świadomości: to nie świat uwziął się na mnie, to ja uwzięłam się na świat. To nie moi klienci, pracownicy, syn, rodzice, życiowy partner są źródłem stresu i bezsennych nocy… to JA. Tylko i wyłącznie ja ponoszę odpowiedzialność za to co się dzieje.Skoro nie działa sposób w jaki żyłam 36 lat to znaczy, że coś trzeba zmienić. To niemożliwe żeby aż tak wielu ludzi i tak wiele sytuacji mną rządziło, miało na mnie tak ogromny wpływ, uzależniało mnie od siebie… DOŚĆ!

Dalej sprawy potoczyły się szybko. Dosłownie po kilku dniach zapisałam się na indywidualną jogę do wspaniałej nauczycieli shri vivek jogi integralnej. Dzięki niej trafiłam do szkoły rozwoju osobistego w Barcelonie, prowadzonej przez niezwykle mądrego życiowo i bardzo sympatycznego człowieka Jivana Vismaya. 4 lata żmudnej pracy, odkrywania własnej wewnętrznej agresji, lęków, impulsywnego działania, odkrywania barier własnego ciała i tego jak bardzo go nie znam. 4 lata mieszaniny łez, radości, złości, frustracji, szczęścia, wewnętrznych zmagań, sprzeczności, wątpliwości, głupawek, by nagle zaznać niesamowitego spokoju, radości życia, akceptacji świata takim jakie jest.

Czym są zaledwie 4 lata intensywnej pracy nad sobą z tym co zyskałam? To zaledwie ułamek mojego życia, intensywny, czasami trudny, kosztowny, ale tylko ułamek. A efekty? Dziś jestem szczęśliwa, z pokorą i akceptacją przyjmuję każdy kolejny dzień. Codziennie wyrażam wdzięczność dla mojego nauczyciela, moich „coachitos”, którzy razem ze mną pracowali przez te 4 lata i dla siebie, za to, ile już dokonałam, ale też za to, że pracuję dalej. Bo nie ma takiego momentu kiedy można powiedzieć „już wystarczy”. Jedyną pewną rzeczą w życiu jest zmiana. Codziennie stajemy przed takimi zmianami na jakie zasłużyliśmy swoim postępowaniem. Codziennie więc podejmujemy jakieś wyzwanie. dziś wiem, że to jak potoczą się te wyzwania zależy tylko od mojego wyboru. Nikt inny nie ma na to wpływu. To ja zdecydowałam o zakończeniu pracy w mojej firmie. Rozstałam się z nią po 16 latach.

To ja zdecydowałam o całkowitej zmianie tego co robię w życiu zawodowym , to ja zdecydowałam, że podzielę się z innymi moimi doświadczeniami. Bo skoro ja mogłam poradzić sobie ze stresem prezesa całkiem sporej firmy, stresem pracy z ludźmi, stresem wychowywania nastolatka, stresem rozwodu…to znaczy, że ty też możesz. Masz takie same zasoby jak ja. Cały potencjał jest w Tobie.

Dziś jestem coachem według metod shri vivek, nauczycielem jogi i mindfulness, z którego właśnie robię certyfikację. Z pełną pokorą i prostotą zapraszam cię do wspólnej pracy nad tym aby uczynić życie bardziej żywym (jak mówi mój nauczyciel), aby uczynić je pełnym radości i akceptacji dla wszystkiego co przynosi, a przede wszystkim dla siebie. Dla własnych działań, bez oceniania, bez krytyki.

Będę tu pisać o własnych doświadczeniach, o mojej pracy nad sobą, będę informować cię o szkoleniach z zarządzania stresem, lekcjach jogi, warsztatach mindfulness i medytacji. Te wszystkie techniki pomogły mi w uspokojeniu mojego życia i osiągnięciu szerokiego uśmiechu na twarzy. Jestem szczęśliwa i bardzo chcę żebyś ty też był szczęśliwy. Jak mówi mistrz Swamiji Vivekananda „Życie jest po to żeby żyć, a nie po to żeby je rozumieć”. Żyj i przestań analizować!

Na warsztatach i podczas pracy indywidualnej wykorzystuję sprawdzone metody dr Johna Kobat-Zinna i mistrza jogi integralnej Jivana Vismaya. Nie ma tu magii czy duchowości. Jest nauka, logiczne wytłumaczenie zachodzących w życiu procesów i głęboka relaksacja.

Zapraszam na moją stronę: Instytut Joanny Delbar oraz do kontaktu: j.delbar@instytutjd.pl.

 

Anna Kolasińska

Jak to się zaczęło?

Kilka lat temu otrzymałam w święta bardzo wyjątkowy prezent. Była to książka poświęcona medytacji. W tym czasie byłam w ciągłym biegu, poświęcałam się wielu zadaniom w pracy, a niewielu w domu. Odczuwałam brak czegoś bardzo ważnego w mojej codzienności, ale nie robiłam zbyt wiele, by dowiedzieć  się czego.  Zadanie goniło zadanie, a oczekiwania goniły oczekiwania. Zaczynałam tracić z oczu sens tego co robiłam, a  czas leciał dosłownie przez palce. Zapominam, że mam w pracy okno, przez które mogę zobaczyć zmieniającą się pogodę i pory dnia. W biegu pracowałam, rozmawiałam z ludźmi, jadłam. Kiedy spędzałam czas z rodziną moje myśli uciekały do tego co się wydarzyło w ciągu dnia lub przenosiły mnie do tego co miało się wydarzyć. Zaczęłam odczuwać skutki stresu, którego nie redukowałam, bo cały czas byłam gdzieś indziej.

Przystanek

Moje doświadczenie oraz osób, które znam lub o których czytałam, a które również weszły na ścieżkę świadomego rozwoju, zainteresowały się uważnością lub praktyką medytacyjną, pokazują, że każdy z nas ma swój przystanek na którym zatrzymuje się i patrzy na swoje życie z lotu ptaka. Ten przystanek stawiany jest nam na różnych odcinkach naszej życiowej drogi. Jedni mają go szybciej inni później. Jedni z nas wysiadają, by odpocząć, czegoś się na tym przystanku nauczyć, a inni przesiadają się tylko do drugiego wagonu lub pociągu, który po jakimś czasie znowu się dla nich zatrzymuje. Mój pierwszy przystanek podarowałam mi moja córka. Wtedy przyszedł czas na prawdziwą refleksję. Co się teraz dzieje? Czego mi brakuje? Jak to znaleźć, i najlepiej nazwać jednym słowem? Jak odnaleźć w tym wszystkim prawdziwą siebie? Kim jestem? Czego potrzebuję? Co chcę dać  sobie i innym?

Droga

Po przeczytanej książce, szybko przyszły kolejne, potem kursy i warsztaty, odosobnienie, własna codzienna praktyka, rozmowy, obserwacje.  Zaczęłam doświadczać zmiany i dzieliłam się nią z innymi. Zmieniłam się, a raczej zaczęłam na nowo docierać do siebie. W tym czasie, pojawiła się potrzeba poprowadzenia warsztatów dotyczących stresu, czego się podjęłam, a potem kolejnych. W 2015 roku ukończyłam 2-letnie studium nauczycielskie, certyfikowane przez The Institute for Mindfulness Based Approches w Niemczech, które uprawnia mnie do prowadzenia kursów MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction). Jestem absolwentką psychologii doradztwa zawodowego i organizacji w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego. Ukończyłam Szkołę Terapii Poznawczo-Behawioralnej CTPB w Warszawie, jak również 10-dniowy kurs Medytacji Vipassana, nauczanej przez S. N. Goenkę w tradycji Sayagyi U Ba Khina. Nieustannie uczę się i biorę udział w warsztatach rozwijających ważne dla mnie umiejętności oraz poszerzających moją świadomość, a od kilku miesięcy zgłębiam metody kwantowe oraz metody aktywizujące własne twórcze potencjały oraz intuicję.

Własna Pracownia Spokoju

Pracownia Spokoju nie jest nazwą fizycznego miejsca. To nazwa projektu, ponieważ dla mnie to my jesteśmy swoją Pracownią; nasz Umysł, Ciało i nasze Serce. Codziennie wykonujemy ogromną pracę, by czuć się tak jak chcemy się czuć . Spokój to dla mnie źródło radości, harmonii i prawdy. My jesteśmy tym wszystkim i to wszystko jest w nas, jeśli potrafimy je odnaleźć i w sobie umacniać.

Realizuję kursy mindfulness MBSR oraz indywidualne sesje mindfulness. Na co dzień pracuję z organizacjami oraz klientami indywidualnymi, wspierając ich w rozwoju umiejętności radzenia sobie ze stresem, zarządzania własną energią oraz budowania odporności psychicznej. Ponadto realizuję projekty rozwojowe skierowane do pracowników i menadżerów z zakresu uważności w pracy, budowania relacji, automotywacji oraz zaangażowania i przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu. W tym celu współpracują z różnymi firmami szkoleniowo-doradczymi. Posiadam doświadczenie w prowadzeniu warsztatów rozwijających uważność u dzieci i młodzieży. Piszę również artykuły publikowane na blogach i w gazetach.

Moja Uważność

Uważność jest dla mnie fundamentem wzrastania. To ona stwarza mi przestrzeń do odkrywania tego co mi służy i tego co mnie nie wspiera, badania własnych potencjałów i granic. Dzięki niej, bardzo często doświadczam prawdziwej obecności w swojej codzienności, z sobą samą i w relacjach z innymi. Codziennie uczę się doświadczania życia takim jakie jest i buduję w sobie odwagę, by je prawdziwie tworzyć. Uważność jest drogą do zadbania o siebie i kochania siebie. W tej miłości przegląda się świat, a my w nim.  A kiedy jestem nieuważna już to zauważam.

Zapraszam na moją stronę Pracownia Spokoju oraz do kontaktu: akolasinska@pracowniaspokoju.pl 

 

NASZ ZESPÓŁ

Joanna Delbar

Naczelna Zarządzania Stresem

Coach rozwoju osobistego, certyfikowany trener shri vivek jogi integralnej, certyfikowany nauczyciel mindfulness (M.B.S.R.) certyfikowany praktyk NLP, trener zarządzania stresem i zarządzania energią, zen coach.

Anna Kolasińska

Naczelna Zarządzania Stresem

Certyfikowany nauczyciel mindfulness (MBSR), trener i psycholog. Na co dzień pracuje z organizacjami oraz klientami indywidualnymi, wspierając ich w rozwoju umiejętności radzenia sobie ze stresem oraz zarządzania własną energią. Regularnie uczestniczy w warsztatach rozwijających samoświadomość i ważne umiejętności, a od roku zgłębia temat technik kwantowych

Ryszard Kaczmarek

Członek zespołu redakcyjnego

International Coaching Community Poland. Przedsiębiorca z ponad 25 letnim stażem na rynkach krajowych i zagranicznych. W trakcie swojej pracy doświadczał wielu wzlotów, ale też upadków i kryzysów. Własna praca nad wychodzeniem z poważnych sytuacji kryzysowych doprowadziła do stworzenia programów szkoleniowych: „Zarządzanie kryzysem osobistym” Zarządzanie kryzysem w firmie”, “Wypalenie zawodowe”. Członek zespołu autorskiego ZarzadzanieStresem.pl

Magdalena Serafin

Redaktor

Historyk sztuki i mody, z zamiłowania wizażystka, upiększająca ludzi. Ukończyła kurs MBSR, jest w trakcie certyfikacji ćwiczeń TRE, uwalniających stres i traumę. Wciąż się uczy i odkrywa radość w najprostszych rzeczach, a pracując głównie z kobietami, odkrywa odcienie ich niebywałej siły.

Przemysław Zarzecki

Członek zespołu redakcyjnego

Trener personalny. Instruktor rekreacji ruchowej ze specjalizacją trener personalny. Przy każdej pojawiającej się możliwości poszerza swoją wiedzę na szkoleniach dotyczących treningu, dietetyki i medycyny funkcjonalnej czego jest ogromnym pasjonatem. Prócz tego miłośnik sportów sylwetkowych, piłki nożnej i dobrego jedzenia. Członek zespołu ZarzadzanieStresem.pl

Kasia Pakuła

Członek zespołu redakcyjnego

Project Manager