W poszukiwaniu radości

Ileż to razy każdy z nas uzależniał swoje szczęście od tego czy coś  wydarzy się w jego  naszym życiu. Mówimy sobie: jak osiągnę to czy to, to do dopiero będę szczęśliwy. „To czy to” dotyczy najczęściej  kupna  dobrego  samochodu, doskonałego mieszkania czy innej wartościowej rzeczy materialnej.

Z życia wzięte

Miałem kiedyś kolegę, który zwierzył mi się, że codziennie liczył pieniądze, które posiadał. Według niego te wieczorne kilka minut radości rekompensowały mu chwile bardzo ciężkiej pracy i wyrzeczeń, które ponosił, aby codziennie mógł się cieszyć z pęczniejącego stanu konta. Zadałem sobie wtedy pytanie, czy to jest taka prawdziwa radość, która przeszywa serce i pozostaje na długo  czy to tylko chwila zadowolenie, łechcąca nasze nienasycone ego. Po latach swoich doświadczeń, w trakcie których też dążyłem do szczęścia za pomocą zdobywania coraz większej ilości rzeczy materialnych, zdałem sobie sprawę, że prawdziwej radości życia nie można sobie kupić. Radość to coś co można wypracować, ale głównie w  naszych umysłach.

Abraham Lincoln powiedział: “większość ludzi jest dokładnie w takim stopniu szczęśliwa, w jakim nastawi na szczęście swój umysł”.

Właśnie w tych słowach tkwi istota odczuwania i przeżywania radości. Sposób w jaki nastroimy nasze umysły jest decydujący o tym jak często będziemy odczuwać radość. Poczucie radości przychodzi z wewnątrz i nie zależy od tego co spotyka nas w życiu. Staje się tak kiedy uświadomimy sobie, że nie  dostosujemy  wszystkiego wokół nas do naszych oczekiwań, że to jedynie my możemy stać się bardziej elastyczni. Kiedy zaczniemy akceptować przychodzącą do nas rzeczywistość taką jaka jest i to my się do niej dostosujemy. Często w pogoni za totalną radością nie dostrzegamy takich chwil w naszym codziennym życiu które mogą nam przysporzyć dobrych emocji. Małe pozytywne gesty w stosunku do siebie, ale też innych ludzi mogą być przyczyną odczuwania, że nasze serca będą zadowolone.

Pozbycie się oczekiwań to życie bez nagród i to właśnie czynienie bezinteresownego dobra  sprawia, że nasze życie jest  radosne, spełnione i ma sens. Dobrą formą czerpania radości jest wolontariat, praca dla innych, którzy potrzebują naszej pomocy daje doskonałe efekty.

Stosuj w życiu kilka poniższych zasad a radość zawsze będzie Ci towarzyszyć:

– uśmiechnij się do siebie rano,

– wybaczaj i nie noś w sobie urazy

– szukaj towarzystwa,

– bądź aktywny, ruszaj się,

– bądź ciekawy i uważny,

– staraj się uczyć czegoś nowego,

– myśl o innych, pomagaj innym.