Książki dotyczące rozwoju osobistego można podzielić na dwie podstawowe kategorie — lekkie, łatwe i przyjemne oraz ciężkostrawne. Przy czym te pierwsze mogą zawierać myśli mądre i głębsze lub infantylne i powierzchowne.

Literatura lekka, ale mądra

Książka Caroline Leaf „Kto wyłączył mój mózg?” niewątpliwie należy do literatury lekkiej, ale mądrej. Z każdej strony książki bije olbrzymia wiedza autorki na temat funkcjonowania umysłu. Należy przyznać, że jest to ogromna i skomplikowana wiedza, która jest tu przedstawiona w sposób niezwykle przyjazny nawet dla początkującego czytelnika. Tę pozycję czyta się z przyjemnością dzięki prostemu i przejrzystemu językowi oraz schematycznym i wpadającym w oko rysunkom.

kto-wylaczyl-moj-mozg

Książka uczy jak zarządzać swoim umysłem po to by go rozwijać i dbać o jego dobro. Pisze o sprawach podstawowych, o których często zapominamy: o tym by żyć w spokoju, myśleć pozytywnie, budować dobre relacje z ludźmi, przebaczać, kochać, uśmiechać się. Przedstawia przy tym proste i dostępne dla każdego techniki. Ciekawostką są tu częste odwołania do Biblii. Autorka opierając się na słowach zawartych w Piśmie Świętym nadaje im cechy psychologicznych wskazówek, których znaczenie może być uzdrawiające dla funkcjonowania mózgu, a zatem także dla całego człowieka.

Znaczna część książki poświęcona jest na przedstawienie niepożądanych dla naszego mózgu czynników. Mowa tu o toksycznych myślach, złych emocjach, trudnych relacjach z ludźmi czy stresie. Dla każdego z tych destruktywnych czynników podane są proste metody pracy i zmiany nawyków na pożądane.  

kto wyłączył mój mózg

Pewną wartością wspierającą czytelnika w zrozumieniu tematu jest bogata kolekcja wykładów autorki dostępnych na YouTubie. Pozwala to zbliżyć się czytelnikowi do jej poglądów, a przede wszystkim lepiej ją poznać.

Doświadczeni praktycy dzięki książce Caroline Leaf mogą uporządkować swoją dotychczasową wiedzę dotyczącą wpływu myśli, emocji czy relacji na funkcjonowanie mózgu. Ta książka nie jest jednak skierowana dla znawców tematu.

Podsumowując

Książka warta polecenia przede wszystkim osobom rozpoczynającym swoją drogę w rozwoju osobistym, poszukującym naukowych dowodów na to, że dobro, radość, spokój czy wiara wpływają pozytywnie na nasze funkcjonowanie w świecie. Kluczową wartością książki jest wiedza naukowa, prostota i przejrzystość oraz techniki pracy z własnym umysłem.