Dar przeciwności

Dar przeciwności

Książka „Dar Przeciwności”. Podobno szczęście zależy od bardzo osobistego stosunku do zmian. Elastyczność z jaką do nich podchodzimy, brak przywiązania powodują, że potrafimy traktować trudności jako lekcje, a nie jako tragedie życiowe. Wyciągamy wnioski i idziemy dalej. Norman E. Rosenthal, światowej sławy profesor psychiatrii mówi „ Życie ma wartość i sens nawet wówczas, gdy najbardziej intensywnie doświadczamy bólu i trudności”. Niedawno do księgarń trafiła jego książka „Dar przeciwności”.

Pamiętacie Pollyannę? Dziewczynkę z książki Eleanor H. Porter , która po śmierci swego ojca trafiła do zgorzkniałej ciotki, której bało się całe miasto? Pollyanna miała przedziwną cechę, w każdej sytuacji potrafiła znaleźć dobre strony. W niektórych momentach książki wydawało się, że bohaterka znalazła się w okolicznościach tak smutnych i trudnych, że za chwile rozpłacze się lub zwyczajnie załamie. A tymczasem dziewczynka w zaskakujący sposób znajdowała w tym samo dobro i same korzyści.
Czytając „Dar przeciwności” doznawałam deja vu. Oczywiście inny język, książka jest dla dorosłych, napisał ją profesor psychiatrii, ale jego podejście do życia jest identyczne. Rosenthal opisuje zarówno swoje życie jak i przypadki pacjentów, z którymi się zetknął. Powojenne dzieciństwo przeżył w Południowej Afryce dotkniętej rządami aparthaidu, ale nawet obowiązkową, ciężką służbę wojskową w tamtejszej rzeczywistości czy dotkliwe pobicie potrafił przeobrazić w lekcję, z której wyciągnął wnioski na przyszłość zamiast zagłębić się w cierpienie i nieść frustrację przez resztę życia.

Książka „Dar Przeciwności” składa się z kilkudziesięciu historii, w których osią jest osobista historia autora lub jego pacjenta, służąca do pokazania w jej finale czego można nauczyć się dzięki przeciwnościom losu, chorobom, niezdolnościom czy okolicznościom, na które nie mamy wpływu. Każda opowieść pomimo ciężaru wydarzenia napisana jest w sposób niezwykle optymistyczny, z ogromną, bijącą na każdej stronie miłością do życia i tego co przynosi. Rosenthal dzieli przeciwności na trzy kategorie, wokół których snuje później swoje opowieści: pierwsza grupa to te spowodowane niefortunnymi okolicznościami ,choroby, sytuacje wynikające ze znalezienia się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwym czasie. Druga to przeciwności, które sprowadzamy na siebie sami popełniając błędy, niewłaściwie oceniając dane sytuacje i trzecia gdzie sami szukamy guza podejmując ryzyko, decydując się świadomie na niebezpieczeństwo czy prywatną wojnę. W książce spotykamy wszystkie powyższe odmiany cierpienia, ale każda historia poprowadzona jest w taki sposób, że w jej finale czasami chciałoby się powiedzieć: dobrze, że to się zdarzyło!
Czytając Dar Przeciwności wiele razy uśmiechałam się zarówno do wniosków wysnuwanych przez autora jak i do własnych przeżyć. Niektóre z nich w momencie ich trwania wydawały mi się dramatyczne, a dziś z perspektywy czasu jestem bardzo wdzięczna, że miały miejsce. Nie wracam do nich, to zamknięte rozdziały, ale wyciągnęłam wnioski i idę przez życie z pozytywnym bagażem tych doświadczeń i mądrzejsza o lekcje tak jakby były to po prostu lekcje historii.

Rosenthal zachęca do stawiania sobie pytań: Czy coś takiego już ci się zdarzyło? Jak wtedy poradziłeś sobie z daną sytuacją? Czego nauczyło cię to zdarzenie?
Sam wyciągnął wnioski ze swojego corocznego, gorszego samopoczucia w okresie zimowym i stworzył podwaliny do odkrycia sezonowego zaburzenia afektywnego (SAD) czyli zimowej depresji, która dotyka ludzi na całym świecie. Dzięki zauważeniu problemu u siebie, czemu poświęcona jest jedna z historii, miliony ludzi na świecie podlegają dziś terapii światłem aby poprawić samopoczucie w okresie braku naturalnej energii słonecznej.

Czym jest szczęście, które próbujemy złapać, doświadczyć i zatrzymać jak najdłużej? Właśnie naszym stosunkiem do przeciwności, do nagłych zmian. Można od razu się poddać, można zacząć walczyć z czymś czego i tak zmienić się nie da, ale można też uważnie przyjrzeć się sytuacji, wyciągnąć wnioski i po prostu iść dalej… Jesteśmy częścią natury w której jest noc i dzień. I tak będzie zawsze 

Norman E. Rosenthal
„Dar Przeciwności. Nieoczekiwane korzyści , jakie dają nam życiowe trudności, komplikacje i uciążliwości”
Wydawnictwo Charaktery