Dawaj i bierz – o zarządzaniu energią

Dawaj i bierz – o zarządzaniu energią

W naszej kulturze od dziecka uczy się nas jedynie dawania. Egoizmem nazywamy niechęć do oddania koledze wiaderka w piaskownicy, odmowę ściągania na klasówce czy pożyczenia pieniędzy . Chrześcijańskie wychowanie stawia jednostkę na końcu potrzeb, najpierw masz się podzielić z bliźnim, oddać ostatnią koszulę, a jak ci zostanie jakaś nitka to ewentualnie może być dla ciebie. Pozostawienie  dzieci z ojcem na weekend i wyjazd matki  z koleżanką do SPA żeby zwyczajnie odpocząć ciągle nie zyskało powszechnej akceptacji.

Ale żeby coś dać, muszę to mieć. Żeby kolega mógł pobawić się wiaderkiem muszę mieć dwa wiaderka, dlaczego mam oddać to czym aktualnie się bawię i co mam dla siebie? Żeby dawać moim dzieciom radość i energię muszę doładować baterie, a pomoże mi w tym np. wyjazd do SPA albo samotna wędrówka po górach.

„Uszanuj siebie” Patricii Spadaro to książka o umiejętnej sztuce zrównoważonego dawania i brania, w której autorka niemal na każdej stronie wskazuje przykłady codziennych zaburzeń. Dajemy, dajemy i dajemy…. ale bardzo mało bierzemy, mało albo nieumiejętnie.

Nie potrafimy stawiać granic, nie komunikujemy jasno naszych potrzeb. Spadaro pisze wprost: „Ulokuj siebie na szczycie swojej listy priorytetów. Nie czekaj do momentu, aż odhaczysz wszystkie inne zadania, które robisz dla innych, zanim zaoferujesz sobie to, czego potrzebujesz. Wyznacz sobie czas, aby troska o siebie nie była punktem, który zawsze spada na sam koniec listy”.

Znacie to? Praca i codzienne obowiązki zabierają sporo energii, są elementem życia każdego i to jest całkiem normalne, ale czy doładowujesz codziennie swoją baterię? Czy codziennie zasilasz ją tak jak baterię swojego telefonu?

Energię dają nam nie tylko jedzenie i ruch, ale również, a może przede wszystkim, zdrowe emocje i nasz stan ducha. Spadaro skupia się właśnie na tych jakże często zaniedbywanych obszarach. Czy dbasz o wypoczynek i rozrywkę dla siebie, czy otaczasz się  ludźmi pogodnymi, czy potrafisz jasno komunikować swoje potrzeby, czy twoje relacje są zdrowe, czy znasz swoje wartości i kierujesz się nimi w życiu, czy spełniasz swoje potrzeby duchowe? Jeśli te obszary nie są wypełnione nic dziwnego, że twoje życie przepełnia zmęczenie, frustracja, narzekanie.

Kolejna rzecz, której autorka poświęca sporo stron to umiejętność proszenia, która bezpośrednio związana jest z umiejętnością brania.  Człowiek XXI wieku to człowiek robot, ogólnie przyjęty schemat jest taki, że ma on być silny, nie narzekać i zawsze mieć to co innym jest potrzebne. Efekt jest taki, że nie umiemy prosić o pomoc, bojąc się przyznać, że czegoś nam brakuje. Jak pisze Spadaro „wzdrygamy się na usłyszany komplement, tkwimy tylko po jednej stronie paradoksu: „Mam obowiązek dawać innym”. Sami czynimy siebie niewidzialnymi w kwestii naszych potrzeb, a potem narzekamy, że inni nie zauważają naszego wysiłku.

No właśnie narzekanie – pojawi się zawsze gdy czujemy, że zmusza się nas do dawania, tak jakbyśmy nie mieli żadnego wyboru. Słyszę to bardzo często na szkoleniach: ale ja muszę tam pracować, ale ja muszę ogarniać dom bo nastoletnie dzieci są jeszcze za małe. i to wewnętrzne przekonanie, że „muszę”, ale to mi się nie podoba daje nam prawo do narzekania i skutecznie odbiera energię życiową. Efekt to napięte emocje, nagłe wybuchy, załatwianie spraw krzykiem. Daję, ale nie biorę, w tym wypadku zasłaniając się „bo muszę”.

Sporo miejsca Patricia Spadaro poświęca potrzebom duchowym, które współczesny człowiek zepchnął w niebyt. Zapomniał, że jest częścią natury, którą wykorzystuje bez ograniczeń, bez serca, bez troski i współczucia. Potrzeby materialne, które u wielu z nas są nadmiernie wygórowane powodują eksploatację natury bez opamiętania i refleksji, że zasoby kiedyś się skończą i niewiele zostanie dla naszych wnuków. Dzieci nie cieszą się prezentami gwiazdkowymi tylko porównują z innymi kto dostał więcej, żeby je czymkolwiek zadowolić coraz częściej potrzeba fajerwerków zamiast prostych zabaw. Niestety to my dajemy taki przykład. Potrzeby duchowe to kontakt z naturą, cisza , świadomość wartości, którymi kierujemy się w życiu, wiara.

Dajemy różne rzeczy, ale najmniej dajemy prawdziwej uwagi.

Zacznij od siebie. Czy twoje potrzeby fizyczne, emocjonalne i duchowe są codziennie spełniane. Pamiętaj, że nie możesz dasz czegoś czego nie masz.

Patricia Spadaro „Uszanuj siebie”, Wydawnictwo Galaktyka 2017

Zapraszam na warsztaty z zarządzania energią, w których zostaną wykorzystane m.in. metody Patricii Spadaro. 19 listopada w Łodzi i 26 listopada w Warszawie.