Mózg i serce

Mózg i serce

Jeśli ktoś jeszcze ma wątpliwości, że można połączyć bycie ateistą i jednocześnie wierzyć, że istnieje coś, co przekracza ramy i ograniczenia religii, co łączy nas z tajemniczym duchowym wymiarem, powinien przeczytać książkę James’a R. Doty’ego  „Mózg i Serce -Magiczny Duet”.  Tym bardziej, że jej autor  jest amerykańskim neurochirurgiem, profesorem Uniwersytetu Stanforda a także dyrektorem Centrum Edukacji i Badań nad Empatią i Altruizmem, a więc osobą, która o świecie wytłumaczalnym, świecie bez duchowości wie prawie wszystko. A jednak!

Jak to się zaczęło

Będąc dzieckiem Doty  wychowywał się w dysfunkcyjnej rodzinie i gdyby w wieku 12 lat  nie spotkał na swojej drodze pewnej kobiety, która  nauczyła go kilku magicznych sztuczek to najprawdopodobniej nie dostalibyśmy do ręki tak fascynującej opowieści. Opowieści o tym czym jest dla nas serce i gdzie może nas zaprowadzić jeśli go posłuchamy a także jak można w najlepszy sposób wykorzystać nasz mózg. Autor przedstawia swoje życie przez pryzmat tego czego nauczyła go w wakacje końca lat sześćdziesiątych XX w. kobieta imieniem Ruth. Mały James trafił przypadkowo do małego sklepu iluzjonistycznego  w poszukiwaniu prostej zabawki do robienia magicznych sztuczek, a uzyskał wiedzę jak radzić sobie ze stresem i trudnymi sytuacjami, a także jak marzenia mogą pomóc przy wyznaczaniu celów i ich realizacji bez względu na to czy na pierwszy rzut oka mogą się one wydawać nierealistyczne. To właśnie ta nauka obudziła w  nim wiarę we własne możliwości i doprowadziła do tego, że  stał się znanym i bogatym neurochirurgiem. Zdobył wszystko o czym marzył a nawet więcej. Miał ogromne osiągnięcia w medycynie a także w biznesie. Był posiadaczem atrakcyjnych nieruchomości w Stanach i Europie a także posiadał pakiety akcji spółek internetowych, które na początku lat 2000 były wyceniane bardzo wysoko. Nawet planował zakup wyspy w Nowej Zelandii, ale czy był szczęśliwy skupiając się na materialnym aspekcie życia? Okazało się, że nie bo zapomniał o bardzo ważnej radzie Ruth „To, co wydaje się, że chcesz mieć nie zawsze jest dla Ciebie najlepsze” i jak zwykle bywa w takich sytuacjach, jeśli sami nie chcemy zmienić czegoś w naszym życiu, wszechświat przychodzi nam z pomocą i zmusza do dokonania zmiany. I jeśli tylko zdołamy się wznieść ponad swoje oczekiwania i pokonamy ogarniającym nas lęk, to odkrywamy, że nie ma sytuacji jednoznacznie złych lub jednoznacznie dobrych. Bo nawet jeśli los coś nam odbiera, to może po to, żeby dać nam coś lepszego.

Czas zmian

Tak też się stało z autorem książki, który po pęknięciu bańki internetowej na giełdzie w 2002 r. stracił praktycznie cały majątek, utracił rodzinę a także przekonał się kto jest naprawdę jego przyjacielem. Dzięki tym wydarzeniom uzyskał coś więcej niż liczba zer na koncie. Przekonał się, że naszym kompasem życiowym jest  serce i że istnieje forma komunikacji między mózgiem a sercem. Okazuje się, że serce wysyła znacznie więcej sygnałów do mózgu, niż mózg do serca. Jakość naszego życia zależy więc od tego czy umiejętnie wykorzystujemy mózg umysłu i mózg serca i czy oba te organy umiemy zintegrować ze sobą.

Najważniejszą wartością tej książki jest to, że podkreśla ona w całej rozciągłości, że jedynym sposobem na prawdziwą transformację i zmianę na lepsze własnego życia jest przekształcanie i odmieniania życia innych, co właśnie Ruth zrobiła dla małego Jamesa, a dojrzały James zrobił dla innych ludzi zakładając Centrum Edukacji i Badań nad Empatią i Altruizmem. Dodatkowym atutem jest to, iż oprócz  duchowego aspektu książki otrzymujemy wiedzę na temat najnowszych badań nad mózgiem ludzkim (podaną w przyjaznej formie) bo przecież jedno nie funkcjonuje bez drugiego.

James R. Doty, Mózg i Serce -Magiczny Duet, Wyd: Dom Wydawniczy REBIS

Autorem tekstu jest Ryszard Kaczmarek

O Autorze

Zostaw Komentarz