Na oceanie nie ma ciszy…

Na oceanie nie ma ciszy…

Wewnętrzna  siła, która pcha nas do podążania za własnym pragnieniem. Siła, która daje napęd do działania, dzięki  której zaczynają  w nas kiełkować kolejne marzenia oraz cele i dzięki której pokonujemy codzienne trudności. Taką siłę poznamy w książce Dominika Szczepańskiego: „Na oceanie nie ma ciszy”, biografii  Aleksandra Doby, który dwukrotnie przepłynął Ocean Atlantycki kajakiem i który dokładnie 7 maja tego roku, w wieku 70 lat rozpoczął swoją trzecią transatlantycką kajakową wyprawę.

Kajak, który na wiele miesięcy staje się domem i jednym bezpiecznym miejscem wśród niezliczonych litrów wody, sztormów, rekinów i latających ryb. Jak wielkie musi być pragnienie przepłynięcia nim oceanu i  jak dużą wiarę, odporność oraz determinację trzeba mieć, by tego dokonać? Kiedy pojawia się myśl, która zapala w nas iskrę entuzjazmu i ekscytacji, do zmaterializowania swojego marzenia potrzebujemy jeszcze najważniejszego czynnika. Potrzebujemy odwagi, a kiedy robimy to o czym marzymy, potrzebujemy jej, by  zmierzyć się z wszystkimi konsekwencjami, które za sobą niesie.

Historia niezwykle szczera i ciepła. Napisana w taki sposób, że zanim dopijemy ostatni łyk herbaty, jesteśmy już za połową książki. Wciąga swoją prostotą i atmosferą. Przytaczane historie i zamieszczone zdjęcia pobudzają wyobraźnię i kotwiczą uwagę. I choć siedzimy na wygodnym fotelu i w bezpiecznym mieszkaniu, możemy dzięki niej odczuwać mieszankę ciekawości, zaskoczenia, niepokoju, ale także radości i spokoju. Książka angażuje nie tylko szczegółowymi opisami codziennych zmagań z żywiołem, własnym umysłem, ciałem i sytuacjami w których trzeba podejmować szybkie i dobre decyzje. Pokazuje szerszą perspektywę i wątki z osobistego życia podróżnika.

To książka o pasji życia, która dla Aleksandra Doby jest doświadczeniem siebie w kajakarskiej podróży. Ktoś mógłby powiedzieć, że to wszystko jest czystym szaleństwem. Ale czy szaleńcem nie jest ten kto „posługuje się tylko logiką – całkowicie zdrowy, zawsze rozsądny, nigdy nie pozwalający sobie na nielogiczne zachowania”?

Jak pisze Aleksander Doba na swoim blogu:

Kochani, dzielę się z Wami moim doświadczeniem przygody w życiu. Liczę, że zainspiruję Was do działania. Wiek nie ma znaczenia. Zawsze można zacząć tu i teraz, nie odkładając niczego na jutro!

Ja – mimo swojego wieku – ciągle mam plany i marzenia do zrealizowania.”

Dominik Szczepański, Na oceanie nie ma ciszy. Biografia Aleksandra Doby który przepłynął kajakiem Atlantyk, Wydawnictwo Agora, 2015