QUO VADIS EMO SAPIENS?

QUO VADIS EMO SAPIENS?

Książka Rafała Ohme „Emo Sapiens – harmonia emocji i rozumu” powinna być lekturą obowiązkową w gimnazjum. Mądry nauczyciel, który odpowiednio przerobiłby z młodzieżą tę pozycję, mógłby być dumny z wypuszczenia w świat ludzi przygotowanych do życia.

Ludzi świadomych tego, jak działa nasz mózg i emocje, ale również takich, którzy z tej wiedzy potrafiliby korzystać. Ohme bowiem nie tylko w sposób zabawny i prosty podaje nam teorię, ale daje również wskazówki jak umiejętnie korzystać z wiedzy o mózgu i umyśle aby uprościć sobie życie.

W przypadku Rafała Ohme zadziwia fakt, że na jego książkę trzeba było czekać tak długo. Profesor psychologii specjalizujący się w badaniach naszego mózgu często wykorzystywanych w marketingu, od lat opowiada o swoich odkryciach na konferencjach. Opowiada w sposób pasjonujący, lekki i zrozumiały dla widzów. O jego badaniach nad wizerunkiem Daniela Craiga jako Jamesa Bonda krążyły legendy, ale to pewnie temat na inną książkę. Dlatego po „Emo sapiens” sięgnęłam ze wszystkimi możliwymi emocjami, wypiekami na twarzy, ciesząc się jak dziecko, że w końcu.

Lekki, czasami zabawny język i komiksowe obrazki przeprowadzają czytelnika przez skomplikowany świat neuronów powodując, że w końcu można w sposób całkiem prosty przyswoić wiedzę o tym co mamy w głowie. Nawet jako specjalista od zarządzania stresem, dla którego wiedza o mózgu stanowi podstawę pracy, mogłam w końcu zrozumieć pewne powiązania. I tu wielki plus dla autora  bo naukowców zazwyczaj nie stać na „zniżenie” się do poziomu zwykłego Kowalskiego i napisania książki, którą mógłby objąć rozumem.

Jak działa nasz mózg ?

Pierwsza część, ta bardziej teoretyczna, poświęcona jest właśnie budowie naszego mózgu, ale jednocześnie z odnośnikami jaka jego część za co odpowiada i co robimy w życiu dzięki tej właśnie części. Na przykład ciało migdałowate, na ogół nudno opisywane, tu staje się swoistym policjantem, który ostrzega nas w wypadku zagrożenia. To dzięki niemu ,jak pisze Ohme, boimy się węży, tygrysów, utraty pracy czy fotoradarów. To również ono wysyła do nas lęk w przypadku ciężkiej choroby np. zawału po to aby nie bagatelizować symptomów. To ciało migdałowate dowodzi hormonami wysyłając większą ilość adrenaliny w przypadku zagrożenia. W książce obrazują to zabawnie rysunki Jędrzeja Łanieckiego. W podobny sposób autor i jego rysownik opisują inne “składowe” zawartości naszej głowy.

Mózg i nasze emocje

Dalsza część poświęcona jest głównie emocjom, temu jak z nich korzystamy i jakie emocje spowodowały, że to właśnie człowiek rządzi dziś całą planetą. To, że rządzi niemądrze to osobna sprawa, którą Ohme również wyjaśnia na przykładzie naszych automatycznych, bezrefleksyjnych działań.

Sporą część poświęca autor naszym zmysłom, przypominając, że mamy ich trochę więcej niż tylko wzrok i słuch. Z tych ostatnich najczęściej korzysta dziś młodzież wpatrzona w ekrany komputerów, iPadów i smartfonów, nie zważając na zapachy jedzenia, które spożywają, na fakturę włosów ukochanej osoby, na smak pierwszej wiosennej truskawki. Ileż tracą! I nie chodzi jedynie o przyjemne doznania, ale również o to, że wypracowany system wszystkich zmysłów pełni rolę ostrzegawczą. Niestety, śmieciowe i zbyt szybkie  jedzenie zaburza instynkt i trudno później odróżnić to co służy i wspiera organizm od tego co go po prostu truje.

Czytając „Emo Sapiens” miałam jedną myśl – dochodzimy dziś różnymi drogami do tego samego. Do tego, że warto używać wszystkich naszych zmysłów i że warto być uważnym. Ohme do tych wniosków dochodzi w sposób naukowy, po przebadaniu setek osób, ale też dzięki obserwacji. Do podobnych wniosków doszedł Jon Kabat-Zinn oferując ludziom trening mindfulness, a uważność jako taka  wkracza dziś na salony psychoterapii.

Co karmi nasz mózg? Różnorodność! Otwieranie się na nowe doznania, nowe kultury, nowe smaki.

Czytaj, odwiedzaj, oglądaj. Kontempluj albo po prostu ciesz się jak małe dziecko. Zbieraj doświadczenia, poruszaj się w różnych kręgach ludzi, poznawaj nowe kultury i społeczności. Staraj się obracać w różnych środowiskach. Nie zdobędziesz wiedzy o świecie, nie wychodząc z domu.

I znowu wracam do młodych ludzi wkraczających w świat, a skupionych jedynie na wirtualnych doznaniach Facebooka czy Instagrama. Nie rozwiną się bez innych doznań. Będą jak zombie, ograniczeni w swoich doznaniach i tym samym emocjach.

Dlatego czekając na lepsze czasy gdy do sejmu wejdą rozum i serce razem i ktoś do kanonu lektur dołoży „Emo Sapiens”, idźcie i kupcie tę książkę swoim dorastającym dzieciom, ale też przeczytajcie ją sami. Dostarczy Wam ogromnej wiedzy o Was samych i może da odpowiedzi na pytania, które stawiacie sobie od lat.

Rafał Ohme „Emo Sapiens- harmonia emocji i rozumu”, Wydawnictwo Bukowy Las, 2017

O Autorze

Zostaw Komentarz